Bükkaljai autós és gyalogos túra 2015.08.15-16.
Ezen a hétvégén egy kétnapos autós és gyalogos túrát szerveztünk a Bükkaljára. Mivel összetett túráról van szó, így a településeket külön tárgyalva vezetem végig a kedves érdeklődőt a kiránduláson. Az útvonalunk autóval Miskolc-Dél - Bükkábrány - Kács - Tibolddaróc - Bükkábrány - Mezőnyárád - Szomolya - Noszvaj - Cserépváralja - Hór-völgy bejárata - Cserépfalu - Noszvaj - Eger útvonalon haladt. Szomolyán szálltunk meg az Amarilisz vendégházban. Végig forróság kísérte az utunkat, de a zivatarból is kijutott nekünk a második napon.
Kács
Az első túrán - ami a leghosszabb volt - Kács környékét jártuk be. Meglátogattuk a világhírű Kőhodályt, kerestük - de nem találtuk - a Bükk legöregebb fáját, a több, mint 350 éves Őscsert, megnéztük a II. világháborús katonasírokat, valamint az elhagyott barlanglakásokat és a kácsi várromot. ( Az interneten megtalálható 47fok 56' 43.59" és a 20fok 36' 8.22" -es koordinátán az Őscser NEM található meg! )
Távolság : kb. 7 km
Szintkülönbség : kb. 510 méter
Útvonal : Kács - P - Romházak - P - JN - az Őscser keresése - JN - P - Kőhodály - P - Katonasírok - P - JN - P - JN - Barlanglakások - JN - Kácsi vár - JN - P - Kács.
Megjegyzés : Tűző nap és forróság volt az út folyamán.
A Kőhodály a méretei miatt megérdemli a hírnevét.
A barlanglakások sajnos már omladoznak.
A kácsi várromból semmisem látható.
Túraleírás képekben :
A túrabemutató videó :
Megjegyzés a letölthető KML file-hoz : Egy-két helyen módosítottam az útvonalon. Kihagytam az Őscser keresését. Egy későbbi időpontban ezt pótolni fogom...
A KML file letöltése : 20150815_1.kml
A második sétán Kács település pár látványosságát kerestük fel. Megnéztük a Mária-forrást, a volt vízimalmot, a templomot és környezetét, valamint a Kálvária dombot.
Távolság : kb. 0.8 km
Szintkülönbség : kb. 36 méter
Útvonal : Kács, faluközpont - Mária-forrás - volt vízimalom - Kács, faluközpont - Templom - Kálvária domb - Kács, faluközpont.
Megjegyzés : Tűző nap és forróság volt az út folyamán.
A Mária-forrásban sajnos nem volt víz...
Sétaleírás képekben :
A sétabemutató videó :
A KML file letöltése : 20150815_1B.kml
Tibolddaróc
Következő településünk Tibolddaróc volt. Itt megtekintettük a hét szintes Pincefalut, valamint a temetőt egy hosszabb séta során. A Pincefalu akár világörökség is lehetne. Valamikor barlanglakások tömkelege volt itt, ma már az alsó 5-6 szinten a lakásokat pincévé alakították. A legtöbb megmaradt barlanglakás - igaz, hogy már omladozó félben - a 7. szinten maradt meg. A szép, rendezett temetőben pedig nagyon sok régi sír van, valamint itt található meg a Bottlik család mauzóleuma is. Turistajelzés nincs a környéken!
Távolság : kb. 3 km
Szintkülönbség : kb. 252 méter
Útvonal : Tibolddaróc, faluközpont - Pincefalu - Temető - Szőlészet - Pincefalu - Barlanglakások - Kilátóhely - Szent Donát szobor - Rk. templom és parókia - Tibolddaróc, faluközpont.
Megjegyzés : Tűző nap és forróság volt az út folyamán.
A Pincefalu 7. szintje nagyon nehezen járható!
Sétaleírás képekben :
A sétabemutató videó :
Megjegyzés a letölthető KML file-hoz : Egy helyen módosítottam az útvonalon. Kihagytam a Pincefalu 7. szintjét, ami nehezen járható és veszélyes! Helyette a Vörösmarthy utcán vittem végig az itinert.
A KML file letöltése : 20150815_2.kml
Mezőnyárád
Este - a szállásunk felé menet - megálltunk Mezőnyárádon. Ebben a helységben nem sok látnivaló van, de érdemes megállni a XIII. századi romtemplomnál. Mezőnyárád fő útjáról - a Szent István király útról - kell lekanyarodni a Szondy utcába és el kell menni a végéig. Itt találjuk a romtemplomot.
A romtemplom képekben :
Szomolya
Szomolya a kaptárkövek Mekkája. Itt található meg a Kaptárkövek Természetvédelmi Terület, ahol 5 csoport kaptárkő van. Ebből mi hármat érintettünk. Itt van a híres Király széke kaptárkő is. Éjszakára ebben a helységben szálltunk meg, az Amarilisz vendégházban.
Szomolya térképe
Távolság : kb. 0.7 km
Szintkülönbség : kb. 64 méter
Útvonal : Szomolya, Kaptárkövek TT - PH - Kaptárkövek - PH - Kaptárkövek - PH - Király széke kaptárkő - JN - Szomolya, Kaptárkövek TT.
Megjegyzés : Esőt kaptunk, de ez nem befolyásolta a kirándulást.
Csúszós az út, érdemes odafigyelni a kaptárkövek környékén!
Túraleírás képekben :
A túrabemutató videó :
A KML file letöltése : 20150816_1.kml
Noszvaj
Sajnos nem sok időnk volt Noszvajra, pedig látnivalókban ez a helység is gazdag. Megnéztük - kívülről - a De la Motte kastélyt - a parkja még úgy sem látogatható -, a POCEM-et pedig csak előre történő bejelentkezés után lehet megnézni. ( Alkotótábor, rengeteg érdekesen kialakított barlanglakással. ) Este még megfordultunk ebben a helységben, de erről majd később lesz szó...
A De la Motte kastély képekben :
Cserépváralja
Utunk következő helysége Cserépváralja volt. Nagyon szép kis falu, rengeteg érdekességgel. Sajnos a barlanglakásos Tájházat belülről nem sikerült megtekintenünk, mert a gondnok nem volt elérhető telefonon. Ellenben megnéztük a falut, a Coburg-kastély környékét, a kaptárköveket és Cserépvárat, amiről a helység a nevét kapta.
Távolság : kb. 4.5 km
Szintkülönbség : kb. 350 méter
Útvonal : Cserépváralja - JN - Tájház - JN - Cserépváralja - JN - PLm - Fő tér - PLm - Modern műemlék templom - PLm - Coburg-kastély - PLm - PH - Nagy-kúp - PH - Kis-kúp - PH - PLm - Coburg-kastély - Coburg kápolna - Török-kút - PLm - JN - Kőhodály - JN - Gabona tárolók - JN - Cserépvár - JN - PLm - Cserépváralja.
Megjegyzés : Borongós, meleg, de kissé esős időnk volt.
A Tájház csak előre bejelentkezés esetén látogatható!
A Coburg-kastély ugyan már nem áll, de a kápolna és a Török-kút megvan.
A kápolna kívülről és belülről is szépen fel van újítva, ellenben a beletelepített szocreál stílusú étkezde kiábrándító. (Főleg úgy, hogy sírok felett van.)
A kápolna csak akkor látogatható, ha vannak az építőtáborban! (A Török-kút ekkor sem, mert szivattyúházzá alakították a belsejét.)
Az itt található kőhodály érdekes dolog. Nem tudjuk, hogy mire használták. A felépítése szerint lehetett istálló is, raktár is, és a közelben lévő kápolna miatt szerzetesek lakhelye is. Sajnos - szerintem - ez a kőhodály nem sokáig lesz meg, be fog omlani - emiatt veszélyes! -, mert már a belső tartó fa is repedezik...
Cserépvárát el kezdték felújítani, de a látottak alapján jópár éve nincs rá több pénz.
Túraleírás képekben :
A túrabemutató videó :
Megjegyzés a letölthető KML file-hoz : Egy-két helyen optimalizáltam és rövidítettem az útvonalat. A vár körbejárását már az érdeklődőkre bízom.
A KML file letöltése : 20150816_2.kml
Cserépfalu
Cserépfalu - a Bükk szempontjából - arról a leghíresebb, hogy itt lép ki a hegységből a Hór-völgye, Magyarország leghosszabb hegyi völgye. Ezért is először ide látogattunk el, márcsak azért is, mert itt található a Hór-völgye pihenőpark, Remete-étterem és Suba-lyuk múzeum. Kihasználva a lehetőséget meg is ebédeltünk, majd ezután 'felsétáltunk' a híres Suba-lyuk barlanghoz...
Távolság : kb. 1.6 km
Szintkülönbség : kb. 144 méter
Útvonal : Hór-völgy bejárata - K+PTZoo - KB - Suba-lyuk barlang - KB - K+PTZoo - Hór-völgy bejárata.
Megjegyzés : Tűző nap és forróság volt az út folyamán.
A Remete-étterem szuper, nagyon jó árakon jót lehet enni!
A BNP-nek kihelyezett boltja van az épületben, így olyan könyvekhez és füzetekhez is hozzá lehet jutni, amit máshol csak nehézkesen lehet beszereni.
A kaptárkövekről és a Suba-lyuk barlangról részletes információkhoz tudunk jutni a múzeumban.
A Suba-lyuk barlanghoz meredek, és nagyon köves út vezet fel. Esős időben nem ajánlott!
Igaz, hogy a bükkzsérci elágazásnál ki van rakva a tábla, hogy Hollóstető, de engedély nélkül a Hór-völgyébe gépjárművel behajtani TILOS!
Túraleírás képekben :
A második séta már Cserépfalu közvetlen környezetében volt. Meglátogattuk 'Kisamerikát' - ami egyébként barlanglakások sora -, a Millenniumi kilátót, a volt kőbányát, a kőüregeket, a Nóta-arénát, a berezdaljai pincesort és megtekintettük Cserépfalu főutcáját is, ahol megtalálható a Mária-fa, a Könyv-buszmegálló és - természetesen - itt vannak a templomok is.
Távolság : kb. 2.4 km
Szintkülönbség : kb. 130 méter
Útvonal : Cserépfalu - PT - Kisamerika - PT - Millenniumi kilátó - PT - volt kőbánya - PT - kőüregek - PT - Berezdaljai pincesor - PT - Nóta-aréna - PT - Berezdaljai pincesor - JN - S+ - JN - K+PT - Mária-fa - K+PT - Református templom - K+S+PT - Könyv-buszmegálló - PT - Katolikus templom - PT - Cserépfalu.
Megjegyzés : Tűző nap és forróság volt az út folyamán.
Sajnos a 'Kisamerika' nem sokáig lesz látható, nagyon omladozik
A Mária-fa egy bogácsi 450 éves tölgy maradványa.
Sétaleírás képekben :
A sétabemutató videó :
A KML file letöltése : 20150816_4.kml
Noszvaj - Síkfőkút
Az este folyamán még meglátogattuk Noszvajon Síkfőkutat. Ez volt az egyik turistaparadicsom, amit még az 1800-as évek végén hoztak létre a turista őseink. Nagyon kellemes és kiépített hely, ahol egy kis sétát is tettünk a bükkaljai túránk lezárása képpen.
A séta képekben :
Ezzel zárult ez a két nap. Mivel még a Bükkalja rengeteg látnivalót tartogat a számunkra, remélem, hogy folytatása lesz...